Dýňové kari s rýží – zahřívající veganské a bezlepkové jídlo

Dýňové kari je jedna z podob dýně, kterou tu a tam můžu s chutí sníst. Jinak je pro mě dýně spíš synonymem podřadné zeleniny :-), ale toto jídlo spolu s třídenním dýňovým koláčem pozřu dokonce ráda. Inspiraci jsem samozřejmě brala v Indii, kam pravidelně jezdím a kde je směs koření kari velmi oblíbená. A protože je dobré střídat masová a bezmasá jídla, tohle je veganské, a ještě navíc bezlepkové.

Celý recept najdete zde.

Zimní placky: brambory, sůl, mouka a plotna

Zimní placky z brambor, soli a mouky, které jsou nasucho připravovány na peci (pánvi), obsahují minimum surovin a zároveň „ošetřují“ střed těla (slezinu, žaludek). Výborné jsou ještě zatepla (za horka) s rozpuštěným máslem a na kousky nakrájeným zdravým sýrem – tvarůžky. Je to recept podobný slovenským lokším, ale chybí v nich vejce, takže bez másla to může být základ veganského jídla.

Celý recept najdete zde.

Kostival lékařský – kořen sbírejte na podzim

Kostival lékařský je jedna z mých nejoblíbenějších léčivek, jejíž oblast využití je nesmírně široká. Její kořen je přímo vynikající rostlina při jakýchhkoli úrazech a potížích s pohybovým aparátem, ale z její nadzemní části lze dělat i výjimečně účinné hnojivo, které je naprosto bez chemie. Navíc lze pít kostivalový čaj.  Kompost bude díky němu obohacený o důležitý prvek – dusík.

Celý článek najdete zde.

 

Jablečno-makový závin bez cukru ze špaldové mouky (vegetarian)

Jablečno-makový závin bez cukru ze špaldové mouky (varianta vegetarian) je připraven z dobře uvařené cukrové řepy, která naprosto nahradí cukr. Její výhodou je, že je to výchozí surovina pro výrobu cukru, ale není to přímo bílý, čištěný a nezdravý cukr. Samozřejmě má cukrová řepa vysoký hypoglykemický index, ale rozhodně se jedná o zeleninu, kterou je dobré vyzkoušet a z níž se dají vymyslet fantastické, přírodně (velmi) sladké pokrmy. Recept jsem upravila podle receptu na cukrovou řepu s mákem, jak mi jej poskytla Romana Farna, hlavní lektorka oboru Terapeut TCM: Dietetika u nás při TCM Academy.

Celý recept najdete zde.

Prarodiče a vnuci – vztah pro dlouhověkost a pevné zdraví

Jaký mají vztah vaši rodiče k vašim dětem? Jsou jim dobrými prarodiči? Vědí prarodiče, že jejich vztah s vnuky je pro jejich zdraví, dlouhověkost a zdravé ledviny zásadní? V dnešní době se často setkáváme s tím, že lidé neumějí (nebo/a nechtějí) přijmout své stárnutí. Mimo jiné se to projevuje tím, že prarodiče už neumějí být prarodiči. Vzpomeňte si na své prarodiče. Jací byli? Jak se k vám chovali? Co vám do života předali? A pokud jste již sami prarodiče, položte si tytéž otázky z pohledu svých vnuků.

Celý článek najdete zde.

Omáčka z opeňky měnlivé

Omáčka z opeňky měnlivé je nesmírně lahodný způsob, jak připravit tyto mimořádné houby, které jsou zároveň i léčivé. Po tepelném zpracování jsou kloboučky hladké, omáčka je díky nim velmi jemná. Jako přílohu jsem zvolila domácí špaldové bramborové knedlíky (varianta bez náplně) a čerstvé volské oko z chovu šťastných slepic. Jedná se o komplexní zdravé jídlo.

Celý recept najdete zde.

Guláš z hlívy ústřičné

Guláš z hlívy ústřičné můžete připravovat z koupené nebo nasbírané hlívy, protože je výborný z obou z nich. Z „přírodní“ však bude zřejmě tmavší, protože mám zkušenost, že v přírodě nalezená hlíva mívá podstatně tmavší hlavičku než hlíva kupovaná. Pokud najdete jarní variantu – hlívu plicní – budete mít guláš naopak světlejší, protože její barva připomíná tu kupovanou.

Celý recept najdete zde.

Polévka z opeňky měnlivé

Polévka z opeňky měnlivé je vynikající gastronomický zážitek a zároveň velmi zdravé jídlo, které je nejlépe vzhledem k obsahu brambory podávat s kvalitním pečivem (s máslem). Opeňky jsou gourmety považovány za lahůdkové houby, a to zejména v úpravě omáčky nebo právě polévky. Více o léčivých účincích opeňky měnlivé a o možnosti závažné záměny najdete v tomto článku.

Celý recept najdete zde.

17. 12.: Přednáška o léčivých houbách našich lesů – a dáreček :-)

Přednáška o léčivých houbách našich lesů bude od roku 2018 patřit k cyklu přednášektradiční čínské medicíně, který je určený pro veřejnost a který bude postupně rozšiřován. Cílem přednášky je, aby se účastníci odhodlali zavítat do lesů ve svém okolí a naučili se sbírat bezpečné léčivé houby, které jim ušetří peníze a mohou jim vylepšit zdraví. Přednáška je určena všem zájemcům.

Informace o akci najdete zde.

O svátcích mrtvých napříč kulturami

happy-samhainO svátcích mrtvých, známém Halloweenu a křesťanském Všech svatých, se píše často, ale o tom, co znamenají napříč kulturami a staletími. 31. října jsme zvyklí slavit Halloween, o pár dní později Všech svatých, ovšem v keltských dobách se tento svátek označoval jako Samhain (Samain).

O historii, čínském pohledu na duše, keltské tradici a rituálu Samhain čtěte více zde.