Smažené květy černého bezu aneb Kosmatice

IMG_8161[1]Smažené květy černého bezu aneb Kosmatice jsou výborným zpestřením pozdně jarní kuchyně. Jedlá divočina se tu totiž projevuje ve variantě, již ocení dokonce i nejnáročnější strávníci, kteří nedají ani ránu bez smaženého a výrazných chutí. Řada lidí má zbytečné předsudky vůči tomu sníst nať divoce rostoucí rostliny nebo její květ, v tomto případě ale chuť, jak doufám, předčí pochybnosti.

Celý recept najdete zde.

18měsíční diáře Paperblanks – ekologie v krásné podobě…

Tento diář jsem si vybrala jako svůj pro další období… Nemůžu ale napsat, že jen pro následující kalendářní rok, protože na diářích Paperblanks miluju více věcí: to, že jsou i 18měsíční (pro mě hodně důležitá vlastnost) – vždy od července konkrétního roku, jsou ekologické, jsou to malá umělecká díla – kdykoli sáhnu pro diář, potěší mě nádhera vazby a dokonale vymyšlený “vnitřek”, papír neobsahuje kyselinypapír pochází z udržitelné produkce stromů, má 100% recyklovatelnou vazbu. Přesto osobní poznámka: možná recyklace diář je fajn představa… ovšem od roku 2012, kdy kupuji jen tyto diáře, jsem ani jeden nevyhodila. Všechny mám schované, protože – jsou prostě krásné! A ekologické…

Ladička OM pro jógu, masáže i akupresuru

Ladičku OM jsme používali při workshopu Čakrová Aroma Yoga 12. 5. 2018 ve zlínském Zenergy Yoga Studiu. Její použití na srdeční čakru anáhatu se setkalo s velkým úspěchem. Jedná se o jednu z mnoha orgánových a energetických ladiček, jež se objevily i v Česku (německá výroba) a jež jsou využívány maséry, učiteli jógy, léčiteli a dalšími terapeuty. Zároveň však ladičky umožňují použití i na sobě samém – pak pracujeme na čakrovém systému zpředu těla.

Více informací najdete zde.

Už raší lichořeřišnice

Lichořeřišnice je jedna z ozdobných léčivek s obrovskou silou, která právě začíná na zahradách vystrkovat listy.
Lichořeřišnici používám nejen čerstvou do kuchyně (má silně štiplavou chuť jako ředkvičky), ale její plody se dají zavařovat jako falešné kapary a z listů dělám každoročně silnou tinkturu, již využívám při virózách a infekcích horních cest dýchacích v kombinaci s tinkturou z echinacey (třapatky). Na Antariku si už za měsíc a něco lichořeřišnici tak maximálně prohlédneme (bude-li na místní permakulturní bylinné zahrádce), protože to není divoká rostlina, ale rostlina kulturní. Mnoho rostlin však v okolí Antariku roste právě divoce a na ty se zaměříme!

Korejský salát

Na Asijském víkendu, který pořádaly na konci dubna naše úžasné kolegyně v Shanti Yoga Studiu (což je jógové studio, jež provozujeme v rámci spolku Shanti Academy v Ostravě), připravila dvoudenní jídlo Romana Farna, masérka a učitelka dietetiky při TCM Academy. Níže najdete recept na zdravý korejský salát na jaro a léto. Salát je možné kromě varianty ze zelí připravit i z topinambur a mrkve.

Recept i s uvedením zdravotních účinků najdete zde.

26. 4. 2018: Promítání fotek a videí z Indie a Malediv

Ve čtvrtek 26. dubna 2018 se sešla plná kavárna Tvojekafe v Rychvaldu na moje promítání fotek a videí z únorového pobytu v Indii a na Maledivách. Zdatně mi sekundovaly přítomné tři z celkem jedenácti účastníků cesty, které přidávaly nejen vlastní zážitky, ale také cenné informace, jež jsem už zapomněla :-). Níže najdete pár fotek od Karin Krejčové.

Fotogalerii najdete zde.