Teplý salát z natě červené řepy

Kdykoli jsem si dovezla bio bedýnku se zeleninou, trčela z ní kromě všech těch plnohodnotných bulv a kořenů ještě hromada zelených natí, kterou jsem vždy rovnou s těžkým srdcem vyhazovala do kompostu. A tak jsem to změnila. Pomohl přítel Google, který “vyhodil” informaci o tomto parádním salátu právě z natí červené řepy.

Celý recept najdete tady.

Tapenada z oliv kalamata

Řecké olivy Kalamata jsou naprosto jedinečné. V čem, to zjistíte dále v textu. V úvodu si jen uveďme, že označení Kalamata smějí nést pouze olivy z řeckého města Kalamata na jižním Peloponésu. Všechny ostatní tohoto druhu, ale z jiných míst, se nazývají Kalamon. Ke zpracování jdou pouze olivy zralé, a tudíž černé, což dává Kalamatám jejich typickou barvu. Kalamaty obsahují skoro 10 % kvalitního olivového oleje a je to jediný druh oliv, který nezakyseluje organismus!

Celý recept a účinky oliv podle čínské medicíny najdete zde.

10. a 24. 8. 2019: Jóga s Danielou (Zenergy jóga studio, Zlín)

O letních prázdninách si se mnou můžete zajógovat i ve Zlíně! Ve dvou srpnových termínech tam povedu klasickou jógu o délce 75 minut, a to vždy v sobotu 10. a 24 8. od 10.00 do 11.15 hod. Jóga proběhne jako záskok za Petru Hetmerovou v jejím zlínském Zenergy jóga studiu v objektu oční kliniky Gemini. Během společné jógy projdeme koncentrací, ásanami (cvičením), pranajámou (dechovými cviky), pratjahárou, relaxací a krátkou meditací. Těším se moc!

Zelené ořechy v pálence (základ na ořechový likér)

Kvůli vichřici nám okolo chaty popadaly zdravé, ale ještě nezralé vlašské ořechy. A protože dobré věci se nevyhazují, naložila jsem je do hruškovice, nechám macerovat a pak podle postupu zmíněného zde udělám sladký likér – dárek nebo potěšení pro potřebu sladkých chvilek s trochou alkoholu a na zažívání :-).

Videorecept najdete na Youtube kanálu těchto stránek zde.

Diviznový nevařený sirup proti kašli


Tři roky se mi na zahradě neobjevila jediná divizna… až zase letos! Takže s ní honem do třtinového cukru a vyrobit si na zimu diviznový nevařený sirup proti kašli. Denně obíráme suché (to je důležité, jinak vám směs zplesniví, protože není vařená!) květy divizny (pozor na včely) a zasypáváme lžící (nebo dle potřeby) co nejkvalitnějším cukrem (dávám Panelu z Farmydomu). Necháváme na slunci (ovšem přikryté, aby do směsi nenapršelo), na podzim scedíme (sirup získá temnou barvu) a užíváme podle potřeby po lžících.