Domácí zpracování léčivých hub – jedlých i nejedlých (“chorošů”)

Domácí zpracování léčivých hub (i těch nejedlých) je článek o tom, jak doma a s minimem vybavení (a chemie) zpracovat léčivé dary lesa. Možná vás překvapí, že kromě sušení a použití čerstvých hub z nich můžeme dělat také odvary, nálevy, dělat z nich houbový prášek, ale také houbové “těsto”, které se pak vysuší a dále používá. A že neznáte houbové tinktury?…

Celý článek najdete zde.

Vynikající zdravý štrúdl bez cukru podle Hanky

Při závěrečných zkouškách z oborů Diagnostik TCMDietetika naší TCM Academy nám jedna z úspěšných absolventek Hanka B. donesla na ochutnání báječný zdravý štrúdl bez cukru. Mouka v receptu je upravena tak, aby byla zdravější a obsahovala i druhy mouk s lepkem jiného typu, než má běžná čištěná pšeničná mouka. Cukr je vynechán úplně a jako náplň bylo použito více druhů ovoce.

Celý recept najdete zde.

Plněné papriky a rajská omáčka (bezlepek)

Příprava na zimu, aspoň co se jídla týče… jsme doma po viróze a potřebovali jsme cosi hutnějšího na zasycení, takže ve Farmě domů jsem koupila mleté hovězí bio maso, z nějž napřed první den vznikla směs na těstoviny s rajčatovou bio passatou a ze zbylého masa pak surovina pro naplnění paprik. Rajská omáčka je zahušťovaná kuzu. S těstovinami by tak šlo o celkově bezlepkový pokrm.

Celý recept a tipy na vegetariánskou a bezlepkovou verzi najdete zde.

Rychlá čočková nebo fazolová pomazánka (vegetarian)

Předem namočenou čočku (mohou být i fazole) uvaříme s majoránkou doměkka. Necháme změknout hrudku másla. Do vyšší nádoby dáme uvařenou luštěninu, máslo, přidáme lžíci (nebo dle chuti) sojové bio omáčky, trochu čerstvě mletého pepře a podle chuti a potřeby sůl. Rozmixujeme dohladka. 
Čočka je výborná například pro diabetiky, ale taky pro všechny s nebezpečným metabolickým syndromem. Navíc ve spojení s obilovinou pomáhá v organismu budovat svaly na úkor tukových zásob (svaly rovněž zpevňuje). Nejlepší je na to klasická česká hnědá čočka. Říkala Romana :-).

Deset bylo málo… Peter Deadman: Žijte dobře, žijte dlouho

Protože prvních deset kousků této knihy Petera Deadmana Žijte dobře, žijte dlouho se rozebralo během jediného dne, přibrala jsem pro vás dalších patnáct. Budu je prodávat na svých přednáškách (Ostrava, Zlín, Prostějov) a zájemcům, co si napíšou na můj e-mail. Podrobnosti k této báječné knize, vhodné i pro začátečníky a úplné laiky, najdete zde. Nová cena je 790 Kč, čili to máte bez poštovného a balného. Knihu vřele doporučuji!

Čajové plantáže a zpracování čaje – podívejte se na filmový šot!

TOTO VŠECHNO UVIDÍME… Podívejte se, co všechno nás čeká v indickém Darjeelingu při návštěvě čajových plantáží během první sklizně čaje 2019 při naší indické cestě. Nebudeme sice v zahradách firmy Ambootia, která se představuje v tomto úžasném klipu, ale Jay Shree má údajně ještě krásnější scenerie a stejně kvalitní způsoby zpracování. Jsou ještě dvě místa, kdyby někdo měl pocit, že s námi musí jet

Podzim a zima – jin, temno, zpomalení, hmota…

Tuto fotku jsem pořídila během slunečného rána, kdy už byl ve vzduchu cítit pozdní podzim a blížící se zima (aspoň podle čínského kalendáře). Připomíná nám to, že se blížíme k jinové části monády: temné, hmotné, pomalé… během podzimu a zimy máme příležitost k náhledu do svého nitra, k cestě k sobě.

Sírovec žlutooranžový: ohnivá a léčivá krása z našich lesů

Sírovec žlutooranžovýje tak krásná, chuťově výborná a léčivá houba, že si zaslouží samostatný článek. Roste hojně od května do září na kůře listnatých stromů, velmi často na ovocných, rád má například třešeň. Dá se dokonce “najít” z auta na ovocných stromech v ovocných alejích podél meziměstských komunikací, v parcích, zahradách atd. Vypadá tak nápadně a je tak jedinečná, že ji snad ani nelze zaměnits nějakou jinou (neřkuli jedovatou) houbou.

Celý článek najdete zde.