Rostlinný multivitamin – bršlice kozí noha

IMG_8016[1]Rostlinný multivitamin – bršlice kozí noha – je článek o rostlině, kterou většina moderních zahrádkářů přímo nesnáší. A nejsou jediní – stejně se o rostlině vyjadřovala většina botaniků již po několik století, až pomalu, ale jistě klasičtí i moderní bylináři přišli s informacemi, co všechno dobrého nám tato rostlina z čeledi miříkovitých (kam patří i bolševník obrovský) může nabídnout…

IMG_8025[1]Kde ji najdeme?

Bršlice kozí noha je všude tam, kde ji nechceme ;-). Často lemuje okraje (dlážděných) cestiček, kde nám překáží. Kdekoli se objeví, tam ji není možné zlikvidovat, její křehké kořeny se lámou a okamžitě vytvářejí nové rostliny. Roste podél cest, na rumištích, obzvláště ráda se objevuje pod keři černého bezu (na fotce vpravo vidíte její typické místo výskytu: okraj štěrkem vysypané cesty, bezový keř (kvetoucí), pod ním záplava (ještě nekvetoucí) bršlice a mezi ní další královna bylin – kopřiva dvoudomá.

Co z ní sbíráme a jak ji zpracováváme?

Sbíráme celou nať s květenstvím. Možností zpracování máme opravdu hodně:

 • na staré Rusi ji nakládali jako kysané zelí (a pak uchovávali v chladu)
 • jednotlivé vrstvy kozí nohy prosypeme solí a uložíme v chladu
 • usušíme na: 1. čajové odvary, 2. zimní použití do polévek

podagra1Na co je dobrá?

Je to další přírodní všelék, který máme k dispozici ve svém okolí většinou v množství ještě více než velkém ;-), ale kterého se mermomocí snažíme zbavit, místo abychom se s rostlinou spřátelili. Jak ukazuje fotka vpravo, onemocnění dnou (podagrou) může člověka vyřadit z běžného života, přestože se jedná “jen” o postižení jednotlivých kloubů (ostrými krystaly kyseliny močové, již neumí tělo běžným způsobem vyléčit: je to tudíž metabolické onemocnění). Obklady z kozí nohy, odvary užívané vnitřně, dokonce i nošení rostliny v podobě amuletu na krku může při tomto onemocnění výrazně pomoci (jak zjistili dokonce i lékaři 😉 ). Je výborná na onemocnění ledvin, pro získání životní síly, při chronickém únavovém syndromu.

Kromě výše uvedeného je to takový multivitamin x v jednom. Obsahuje železo, měď, mangan, titan, bór a je to prekurzor vitaminu A.

IMG_8023[1]Polévka z kozí nohy a další divoké zeleniny

Suroviny:

 • celé stonky bršlice kozí nohy (podle chuti)
 • další “divoká zelenina” (já použila libeček ze záhonku, ale také čerstvý jitrocel a hodně listů popence břečťanolistého), vše najemno či nahrubo (podle chuti) nakrájené
 • vývar
 • slzovka (nemusí být)
 • kroupy (já použila Šestero obilovin z DM Drogerie Markt)
 • oloupaná a nahrubo nastrouhaná mrkev
 • cibule osmažená na olivovém oleji nebo jiném přijatelném tuku
 • zakysaná smetana
 • sójová omáčka
 • podle chuti sůl

IMG_8020[1]Postup:

Do poloměkka necháme uvařit obiloviny a slzovku. Přidáme mrkev a nakrájenou divokou zeleninu. Ochutíme vývarem, solí a sójovou omáčkou. Necháme vše povařit. Přidáme osmaženou cibulku (i s tukem, aby se z mrkve lépe uvolňoval vitamin A rozpustný v tucích), podle chuti zakysanou smetanu. Podáváme :-).

DŮRAZNÉ VAROVÁNÍ!

Důrazné varování! Když jsem zveřejňovala článek Rostlinný multivitamin – bršlice kozí noha o bršlici, nenapadlo mě, že se může stát, že by nadšenci do bylinek neověřili podobu byliny přesně a spolehlivě v nějakém diáři.

Dostala se ke mně šílená zpráva, že v jednom případě málem došlo k záměně bršlice kozí nohy (obrázek níže vpravo) za smrtelně jedovatý bolehlav plamatý (obrázek vlevo), který má ale zcela jiné listy, stonek, a především listy (připomínající širší “kopr”). Než začnete bršlici kozí nohu sbírat, velmi pečlivě se podívejte na její rozlišovací znaky!!!

 

 

Foto končetiny zasažené dnou jsem převzala z těchto stránek: https://ortopediasp.files.wordpress.com/2011/08/podagra1.jpg, kresbu bolehlavu ze stránky https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3b/Illustration_Conium_maculatum0.jpg/258px-Illustration_Conium_maculatum0.jpg

Za většinu informací děkuji Wolfu-Dieteru Storlovi a jeho knize Léčivé a kouzelné byliny mezi dveřmi a brankou.