Vrbice kyprej – hit proti migréně, který v lékárně neseženete

Vrbice kyprej je doslova hit proti migréně. Je to nádherná bylina, která ovšem z nějakého důvodu chybí v nabídce lékáren v sušené i zpracované podobě. V podstatě nejjednodušší možnost, jak využívat její blahodárné účinky, je nasbírat si ji a zpracovat. Možností máme více – od sušení až po přípravu účinné tinktury. Ukážeme si, jak na to.

IMG_9305[1]Kam na ni?

Vrbice roste ve vlhčích půdách, často na loukách, na březích rybníků, ale i na rumištích. Dá se říci, že v létě ji najdeme skoro všude. Její sytě růžovofialové květenství je velmi nápadné a dobře ji odlišuje od jiných rostlin. Sbíráme celou kvetoucí nať, se kterou můžeme udělat následující:

Co s ní?

IMG_9308[1]Tinktura

Osobně nejradši zpracovávám vrbici na tinkturu, protože je nejlépe dostupná, dá se nosit v kabelce namísto nebezpečného ibuprofenu 😉 a její použití je rychlé. Její nevýhodou je obsah alkoholu, ale tak už tomu u tinktur prostě je. Natrhanou nať vrbice naložím do vysokoprocentního alkoholu a nechám macerovat několik týdnů na slunci (foto vpravo). Vrbice během pár dní ztratí svoji barvu a je z ní “nevzhledná” zelenošedá hmota, ale tak to má být! Na konci léta slévám do tmavých nádob s kapátkem (kapátko si nezapomeňte přikoupit zvlášť), řádně označím obsahem tinktury a datem stočení do obalového materiálu a ukládám běžně v pokojové teplotě. Dávkování je cca 15-20 kapek při prvních příznacích migrény. Po pár hodinách možno dávku opakovat. Mně osobně to zabere tak ve 40 % případů, což je hodně! Vrbice totiž obsahuje vysoký podíl kyseliny salicylové

Sušená droga

Vrbici také můžete nasušit a používat jako léčivý čaj běžnou formou nálevu (spařit horkou vodou a nechat 15 minut odstát). Účinek je ale menší než u alkoholu, ovšem lidé, kteří kupříkladu mají problémy s játry, jistě uvítají jinou možnost než alkoholovou tinkturu. Čaj lze pít po dobu obtíží několikrát denně.

Co takhle kvetoucí vrbice doma? 🙂

Pokud máte na zahrádce půdu, která dobře drží vlhkost (například jíl), zkuste si ji z přírody přesadit. Můžete ji také nasadit okolo domácích rybníčků a jezírek.

Ještě nějaké použití?

  • v historii se květy vrbice používaly k barvení a my to můžeme vyzkoušet taky! Květy macerujeme ve vlažné vodě a pak ji – už zbarvenou – používáme jako bezpečné potravinářské barvivo
  • působí dobře při chronických zánětech žaludku
  • zevně zastavuje krvácení